Bílovice nad Svitavou


Zahrada k zrekonstruovanému rodinnému domu byla na přání co nejbližší okolní přírodě.

Uprostřed lesů, kde Bílovice leží, jsme tedy vytvořili předzahrádku kopretin, řebříčků, mateřídoušek a šalvějí a okrasných travin jako např. kostřavy. Přistíněné kouty pod stávajícími šeříky a zlaticí, jsou plné lupin a bohyšek. Nejbližší část u domu je pak zatravněná a oddělená ztraceným obrubníkem. Celým záhonem se dá snadno projít po velkých pískovcových šlapácích. Ty slouží jak při údržbě, tak pro kochání.

Vedle „lučního“ záhonu vede příjezdová cesta k domu, z jejíž druhé strany byl založen stínový záhon. Vzrostlé bělokoré břízy jsme podsadili půdopokryvnými druhy i vysokými stínomilnými trvalkami. Z jara zaujmou petrklíče, pomněnkovce, mařinky a později kakosty a čechravy, které udělají parádu do pozdního léta. Bílou kůru bříz jsme využili jako pozadí pro vrbiny a žluťuchy.

Třetí záhon za domem měl být plný barev, dynamický a proměnlivý s koutkem na kuchyňské bylinky. Bylinky jsme usadili okolo kamenných schůdků, do blízkosti přilehlé pergoly. Záhonu dominují vysoké druhy trvalek jako třapatky, rozrazily, chrpy a na podzim zápleváky.

Poslední částí realizace byla extenzivní střešní zahrada. Rozchodníky, mateřídoušky a plamenky doplněné „obyčejnou“ pažitkou, která dává střešnímu záhonu výšku. Z jara navíc na střeše pokvetou hnízda botanických druhů tulipánů a kosatců.

Babice nad Svitavou


Do Babic jsme přijeli vytvořit předzahrádku pro velmi pracovně vytížený mladý manželský pár. Hlavní požadavek byl – zahrada s naprosto minimální údržbou.

Vzhledem k tomu, že jde o poměrně velkou předzahrádku, rozdělili jsme ji pomyslnou kamennou řekou, která změnila prostorovou iluzi. Zbytek plochy jsme pro vyhovění „bezúdržbovosti“ zamulčovali kůrou. Kamenná řeka na jaře vykvete modrými modřenci a vytvoří tak skutečnou modrou bystřinku. Ve spodním rohu pod korytem řeky jsme vysadili modrý ořechoplodec, který jsme podsadili kostřavami, ozdobnicí, kontryhelem a sasankami. Do těsné blízkosti vchodových dveří, na pravou stranu, jsme vysadili převislý modřín a hortenzie. Doplněné jsou šuškardami, třapatkami, rozrazily a čechravami, opakují se tu také sasanky. Z jara jako první vykvetou čemeřice a koniklece. Všechny druhy plynule přechází i na levou část, která podél domu navazuje na zadní zahradu domu. Podélný záhon je většinu dne zastíněný, a tak sluncemilné třapatky nahrazují latnaté plamenky, vysoké čechravy a konvalinky. Dominantním předělem je štíhlá borovice. V celé realizaci je použito hodně velkých neopracovaných kamenů a zahrada tak nenásilně navazuje na okolní přírodu nedalekého Moravského krasu.